محمد(ص): چگونه محمد(ص) شد؟

محمد(ص)؛ چگونه محمد(ص) شد؟

سیری در سیره عملی پیامبر اسلام(ص):حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) به صفاتی چون خلق عظیم، شاکر بودن، پرهیز از پرخوری، ساده پوشی، رافت و مهربانی، خوشرویی و بخشش و ... مزین بودند و اینها تنها بخش کوچکی از صفات و سیره عملی پیامبر بزرگ اسلام است این ویژگی های برجسته بود که محمد(ص) را محمد(ص) کرد ما به عنوان پیروی آن حضرت چقدر محمدی هستیم؟به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، شکی نیست که پیامبر اکرم (ص) مانند همه پیامبران الهی برای این مبعوث شده است که مکارم و محاسن اخلاق را در جامعه بشری ترویج نماید اما چه شد که ایشان به این مقام والا دست یافتند تا آنجا که خداوند متعال در سوره قلم آن حضرت را با عنوان خلق عظیم می‌ستاید و می‌فرماید: «وَ إِنَّکَ لَعَلى‏ خُلُقٍ

 عَظیم‏»سیره اخلاقی و رفتاری هر فرد گویای خصلت‌های شخصیتی اوست. حضرت رسول (ص)در اخلاق فردی و اجتماعی، روش خاصی داشت که بعضی از آنها را بر می‌شماریم:

خلق عظیم

در روایتی از امام حسین (ع) آمده است که ایشان از پدر برگوارشان درباره سیره حضرت پیامبر (ص) سوال کردند و امام علی (ع) فرمودند: پیغمبر (ص) همواره خوشرو، سهل گیر و نرمخو بود. خشونت و تندخویی نداشت، پرخاشجویی و دشنامگویی نمی‌نمود، هرگز عیبجویی یا مداحی نمی‌کرد، کسی را از خود مایوس نمی‌ساخت و خود را از سه چیز محفوظ می‌داشت: مجادله کردن، پرگویی و کارهای بیهوده.

شاکرترین بندگان

حضرت پیامبر بسیار شاکر خداوند بودند تا آنجا که این امر در رفتار و گفتار ایشان کاملا هویدا بوده است حضرت محمد (ص) در این باره فرمودند: چون افراد گرفتار را دیدید خدا را سپاس گویید طوری که آنها نشنوند تا غمگین نشوند.

فصاحت در کلام

پیامبر از همه مردم فصیح‌تر و شیرین سخن‌تر بود تا آنجا که عایشه درباره فصاحت کلام پیامبر گفت: سخنش آرام و منظم بود، در حالی که شما پراکنده سخن می‌گویید.

پرهیز از پرخوری

سیره پیامبر (صلی الله علیه وآله) درباره خوردن و آشامیدن و احترام به نعمت ها، بسیار جالب و آموزنده است. آن حضرت از اسارت شکم پرستی آزاد بود و از پرخوری پرهیز داشت.

امام صادق درباره این ویژگی پیامبر (ص) فرمودند: با آنکه حضرت می‌توانست هر نوع غدایی تهیه کند، گاهی به یک نفر چندین شتر جایزه می‌داد؛ ولی چیزی محبوب‌تر از این نبود که پیوسته گرسنه و خائف از پروردگار باشد.

ساده پوشی

پیامبر (صلی الله علیه وآله) به سادگی، عافیت جسمی و نوع سالم‌تر لباس دقت داشت. از این رو، لباس پنبه مورد علاقه آن حضرت بود. حضرت علی (علیه السلام) فرمود: لباس‌های پنبه ای بپوشید؛ چراکه لباس پیامبر خداست.

رفتا اجتماعی پیامبر

از خوش خلقی پیامبر همین بس که عروة بن مسعود، که در ماجرای «صلح حدیبیه»، از سوی قریش برای گفتمان با پیامبر (ص) آمده بود، به قریشیان این گونه گزارش می‌دهد: من شاهان بزرگی را دیده ام؛ قدرت‌های بزرگی مانند قدرت کسرا، قیصر روم و سلطان حبشه را مشاهده کرده ام، ولی موقعیت هیچ کدام را میان قوم خود، مانند محمّد (ص) ندیده ام. من با دیدگان خود دیدم که یاران او نگذاشتند قطره آبی از وضویش به زمین بریزد و برای تبرّک، آن را تقسیم می‌نمودند. اگر مویی از محمّد (ص) بیفتد فوراً آن را برمی دارند. بنابراین، باید سران قریش در این موقعیت، فکر و تأمّل کنند.

مدارا با بندگان خدا

رسول خدا (ص) از حرکت‌های تند بدون مدارا، در میان مسلمانان بهره نگرفت، بلکه همانند انجام واجبات، مأمور به مدارا نیز بود؛ چنان که خود فرمود: خداوند تعالی همان گونه که مرا به برپایی واجبات امر نموده، به مدارا با مردم نیز امر کرده است. (نرم خوی و مهربان

سرور آزادگان، حسین بن علی(ع)، از مولای متقیان در توصیف نرم خویی پیامبر در برخورد با دیگران می‌فرماید: رسول خدا همواره خوش رو و خوش خوی و نرم بود، خشن و درشت خوی نبود.

گاهی فرزندان خردسال را به حضور پیامبر (ص) می آوردند تا به عنوان برکت یافتن، برایشان از خداوند خیر و برکتی بخواهد، یا نام گذاری کند. رسول خدا کودک را می‌گرفت و در دامن خویش می‌نهاد. گاهی اتفاق می‌افتاد که کودک همانجا ادرار می‌کرد. برخی که حضور داشتند، بر سرِ فرزند داد می‌کشیدند و حضرت آنها را نهی می‌کرد، آنگاه دعا یا نام گذاری را به پایان می‌برد، و با چنین برخورد مهربانانه، خویشاوندان آن نوزاد را خرسند می‌ساخت، تا آنان نپندارند که پیامبر از آن پیشامد ناراحت و آزرده شده است. وقتی آنان بیرون می‌رفتند، حضرت لباسش را آب می‌کشید و پاک می‌کرد.

مصاحفه می‌نمود و در سلام پیش قدم بود

قطب راوندی روایت کرده است که پیامبر به بزرگ و کوچک سلام می‌کرد.

پیامبر اکرم (ص) به طور معمول، هنگام ورود افراد به مجلس، به احترام آنها می‌ایستاد و برای آنها جا باز می‌کرد و هنگام برخورد با دیگران، مصافحه می‌کرد.

پیامبر (صلی الله علیه وآله) هرگاه با مردی مصافحه می‌کرد، هرگز دست خود را از دست او نمی‌کشید مگر زمانی که او دست خود را از دست حضرت بیرون می‌آورد تا مبادا طرف مقابل احساس بی علاقگی نماید.

جابر از امام باقر (علیه السلام) نقل کرده است که آن حضرت فرمود: رسول خدا به اصحاب خود می‌فرمود: هنگامی که یکی از شما، برادرش را ملاقات کند، باید به او سلام کند و دست بدهد؛ زیرا خداوند فرشتگان را بدین عمل گرامی داشته است. پس شما نیز کار فرشتگان را بکنید.

خوش رو و متبسم

پیامبر گرامی (ص) غالب اوقات خنده رو و متبسّم بود، مگر آنگاه که در حال پند و موعظه بود و یا آیات قرآن نازل می‌شد و یا به یاد قیامت می‌افتاد. ایشان از همه مردم لبخندش بیشتر و خوش روتر بود و چون مسرور بود از همه خشنودتر بود. ایشان بر روی اصحاب تبسّم می‌کرد و می‌خندید و گاهی که خنده می‌کرد، بدون قهقهه بود.

عفو و بخشش

پس از آنکه پیامبر (ص) همراه با حضرت علی (علیه السلام)، خانه خدا را از لوث وجود بت‌ها پاک کرد، رسول خدا (ص) بر حلقه در کعبه ایستاد و پس از سخنانی فرمود: مردم قریش! شما بدترین همسایگان پیامبر بودید، به تکذیب او پرداختید، وی را از میان خود طرد نمودید و از سرزمین خودش بیرون راندید و به اذیت و آزار وی اقدام نمودید و باز هم راضی نشدید، بلکه به شهرهایمان یورش آوردید و با ما جنگیدید؛ اما امروز بروید! شما اکنون آزاد و رها هستید.

متواضع و یار محرومان

بر روی خاک نشستن و با محرومان دمساز بودن از جمله رفتارهای متواضعانه ای است که در سیره پیامبر اعظم (ص) فراوان دیده می‌شود، چنان که خود فرمودند: فروتنی وسیله سرافرازی و سربلندی است. تواضع کنید تا خداوند مقام شما را بلند گرداند!

کمک به اهل خانه

رسول خدا (ص) با همه گرفتاری هایی که داشتند، مانند تحمّل وحی، تبلیغ و دعوت دین، جنگ

 و صلح، اما وظایف خانه را نیز از یاد نمی‌بردند. 

روایت است که روزی رسول خدا به خانه حضرت فاطمه (س) وارد شدند، مشاهده کرد که ایشان و حضرت علی (ع) با آسیاب دستی آرد می‌کنند. پیامبر فرمود: کدام یک خسته ترید؟ حضرت علی (ع) عرض کرد: فاطمه خسته‌تر است. پیامبر (ص) به ایشان فرمود: برخیز! فاطمه برخاست و پیامبر به جای ایشان نشست و حضرت علی (ع) را در آرد کردن، کمک نمود.

اینها تنها بخش کوچکی از صفات و سیره عملی پیامبر بزرگ اسلام است این ویژگی‌های برجسته بود که محمد (ص) را محمد (ص) کرد ما به عنوان پیروی آن حضرت چقدر محمدی هستیم؟

منبع:پایگاه اطلاع رسانی حج

 

صلوات بر محمد، خاتم انبیا

/ 0 نظر / 131 بازدید